Vánoce z doby našich prababiček

Ve středu 21.prosince 2022 jsme se zúčastnili projektového vzdělávání mimo školu v „Doškové chaloupce“ v Petrovicích.

V první části programu se žáci hravou formou seznámili s tradicemi a zvyky v době Vánoc za dob našich prababiček ze začátku minulého století.

Druhou částí tohoto dne byla výroba panáčka nebo panenky (dle výběru žáků), pečení perníčků a vyzkoušení si tradičních zvyků (lití olova, rozkrojení jablíček, pouštění lodiček).

Navštívila nás také Lucka, která dříve chodila po hospodářstvích a kontrolovala, jestli mají hospodyňky uklizeno.

Projektový den se nám všem moc líbil. Žáci byli nadšeni z vybavení v doškové chaloupce, vyzkoušeli si různé zvyky a velkou radost jim přinesla také výroba dřevěného panáčka a panenky Rozvíjeli tvořivost, aktivitu a svoji fantazii. Během projektového dne byla použita metoda slovní, názorně demonstrační a hlavně praktická. Naše pedagogická připravenost a aktivita vedla k rozvoji osobnostních a sociálních kompetencí žáků. Kladli jsme důraz na aktivizační metody vzdělávání, praktické využití poznatků a kreativní výuku.

Pro žáky to byl skvělý zážitek, který napomohl i k navození vánoční atmosféry.

Na závěr našeho dne jsme navštívili menší zoologickou zahradu, kde si žáci mohli nakrmit lamy. Dále jsme zde viděli klokany, kačeny, koně a jiná zvířátka.